Fundacja Collegium Civitas serdecznie zaprasza na warsztaty i wykłady w ramach Festiwalu Nauki w Collegium Civitas.
LEKCJE FESTIWALOWE – zajęcia dla szkół podstawowych
Temat: Uwaga reklamy
Prowadzący: Aneta Siejka
Data: 26 września, wstęp tylko dla klas wylosowanych
Sala: 1047, 10 piętro
Rejestracja: na stronie Festiwalu Nauki
Opis: Warsztat uświadamiający czym jest reklama, jaką przyjmuje formę, gdzie można ją spotkać i czy można jej uniknąć? Celem warsztatu jest zwrócenie uwagi na przekazy reklamowe, rolę reklamy w kształtowaniu postaw młodych odbiorców i zachęcenie do selektywnego odbioru. Po warsztacie uczestnicy zdobędą kompetencje odróżniania przekazów komercyjnych od informacyjno-edukacyjnych.
KLUB – wykład ogólnodostępny
Temat: Czy myślisz jak przywódca globalny?
Prowadzący: Wioletta Małota
Data: 26 września godzina 18.00
Sala: Aula A, 12 piętro
Opis: W zglobalizowanym świecie od przywódców oczekuje się nowego sposobu myślenia – uwzględnienia szerokiego kontekstu, myślenia systemowego oraz kompetencji międzykulturowych. Taki sposób myślenia i działania jest użyteczny nie tylko w pracy zawodowej, ale w przewodzeniu samemu sobie – swojemu życiu. Na warsztacie uczestnicy dowiedzą się jak rozwijać w sobie umiejętności przywódcy globalnego oraz będą mieli sposobność poznać dobre wzorce takiego przywództwa z życia społecznego. Spotkanie będzie miało formę warsztatu interaktywnego.
KLUB MŁODZIEŻOWY – zajęcia dla młodzieży
Temat: Muzeum utracone
Prowadzący: Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR oraz Fundacja Ad Artis
Data: 27 września godzina 15:30
Sala: Aula D, 12 piętro
Opis: Czy historia może być ciekawa? Ależ oczywiście! Zapraszamy wszystkich licealistów i studentów na warsztaty na temat utraconych przez Polskę dzieł sztuki, których losy opowiemy Wam w niezwykły sposób. Wspólną pracę nad odzyskaniem utraconego dziedzictwa do naszej pamięci poprzedzi projekcja 20-minutowej animacji, powstałej przy VII edycji Muzeum Utracone podczas tegorocznej Nocy Muzeów. Pokażemy utracone i odzyskane obiekty kultury poprzez dzieje konkretnych obrazów, miejsc czy ludzi, w sposób, który zmrozi Wam krew w żyłach i niejednokrotnie zaskoczy!
Co łączy „Wariackie losy obrazów Matejki podczas II wojny światowej”, Dartha Vadera i Kapitana Amerykę? Dowiecie się tego 27 września, o godzinie 15:30 na warsztatach Muzeum Utracone podczas Festiwalu Nauki w Warszawie.
Muzeum Utracone przywraca do pamięci Polaków dzieła utracone i pokazuje ogrom strat kulturowych poniesionych przez Polskę. W ramach projektu, co roku powstaje film animowany prezentujący utracone skarby i prezentowany jest później na pokazach w największych miastach oraz w instytucjach i muzeach w całej Polsce w Noc Muzeów, kiedy to jednej nocy widzi go łącznie ponad 360 tys. osób. „Rozpowszechnianie wizerunku utraconego dzieła sztuki jest przecież pierwszym krokiem do jego odzyskania”.
Więcej znajdziecie na stronie www.muzeumutracone.com i na Facebook’u www.facebook.com/muzeumutracone a filmy ze wszystkich edycji znajdziecie na naszym kanale YouTube www.youtube.com/UtraconeMuzeum.
Festiwal Nauki w Warszawie powołany został z inicjatywy środowisk naukowych przez Rektora Uniwersytetu Warszawskiego, Rektora Politechniki Warszawskiej oraz Prezesa Polskiej Akademii Nauk w 1996 roku. Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 1997 roku.
ZAŁOŻENIA ORGANIZATORÓW
Festiwal jest głosem naukowców przekonanych, że o współczesnej nauce należy rozmawiać ze społeczeństwem, udostępniać wiedzę i najnowsze odkrycia, również, by zyskiwać poparcie społeczne dla dalszego rozwoju nauki w Polsce. Finansowanie budżetowe nauki było i jest niskie, jest w nim wciąż zbyt niski wkład funduszy prywatnych przedsiębiorców i korporacji. Stąd nasze niezmienne od początku hasło: ”Brak inwestycji w naukę jest inwestycją w ignorancję”.
STRUKTURA FESTIWALU
Imprezy odbywają się tam, gdzie pracuje się naukowo: w pracowniach, laboratoriach, salach doświadczalnych i seminaryjnych. Prelegentami są naukowcy pracujący w instytucjach biorących udział w Festiwalu, mający w dorobku osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i popularyzatorskie. Festiwal dzieli się na część imprez otwartych, ogólnie dostępnych oraz zajęcia dla zorganizowanych grup szkolnych wszystkich poziomów edukacji, które przychodzą do instytucji naukowej lub edukacyjnej (tzw. lekcje festiwalowe).