Budapeszt, Paryż – co dalej? – debata Concilium Civitas

CONCILIUM CIVITAS
zaprasza na kolejną wirtualną debatę:

BUDAPESZT, PARYŻ – CO DALEJ?
poniedziałek 25 kwietnia, godz. 18.00

 

O wyborczych decyzjach Francuzów i Węgrów, co oznaczają i co zmieniają oraz czego uczą przed kolejnymi wyborami w Polsce, dyskutować będą:

  • Prof. Krzysztof Jasiewicz (Lexington)
  • Prof. Maciej Kisilowski (Wiedeń)
  • Prof. Georges Mink (Paryż)

Debatę poprowadzi Jacek Żakowski („Polityka”, Collegium Civitas).

 

Po dyskusji panelistów przewidziana jest sesja pytań i komentarzy z udziałem wirtualnej publiczności. Zgłoszenia do dyskusji na platformie Zoom, należy wysyłać na adres: kk2019@civitas.edu.pl. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Pytania można też będzie zadawać na fanpage’u Concilium Civitas.

Debata będzie transmitowana na fanpage’u Concilium Civitas.

III Konkurs dla Maturzystów w ramach Młodego Concilium Civitas

Zapraszamy tegorocznych maturzystów do udziału w konkursie na esej, artykuł lub reportaż pt. „Wojna, po wojnie: nasz inny świat”. Na laureatów czekają m.in. indeksy Collegium Civitas.

Młode Concilium to realizowana przez Fundację Collegium Civitas inicjatywa członków Concilium Civitas. Celem Młodego Concilium jest bardziej aktywne włączenie młodego pokolenia do udziału w debacie o sprawach publicznych i naszej przyszłości. To już trzecia edycja konkursu dla maturzystów na esej, reportaż lub artykuł. W poprzednich latach Maturzystki i Maturzyści podejmowali tematy: „Ja, Polska, Europa, świat – 2040” (2020) oraz „Po pandemii: inny świat, gorszy świat, lepszy świat?” (2021).

W tym roku organizatorzy konkursu zapraszają maturzystów do zmierzenia się z tematem „Wojna, po wojnie: nasz inny świat”. Temat należy rozumieć szeroko jako pokazanie ugruntowanych w obserwacjach i wiedzy o świecie współczesnym osobistych oczekiwań, nadziei, obaw, wizji, prognoz osób z pokolenia wkraczającego w dorosłość oraz wynikających z nich indywidualnych strategii życiowych. Prace mogą dotyczyć dowolnie wybranego istotnego aspektu lub wybranych aspektów przyszłości, ale powinny uwzględniać szerszy realistyczny kontekst przyczyn i konsekwencji przyszłych stanów rzeczy.

Tekst obejmujący 6-12 tys. znaków (wliczając ewentualne przypisy i bibliografię) może być napisany w formie: eseju, artykułu lub reportażu z przyszłości. Do konkursu mogą przystąpić uczniowie klas maturalnych, którzy 10 lipca 2022 roku będą mieli ukończone 18 lat.

Termin nadsyłania prac: 15 maja 2022 r.

Wyniki konkursu organizowanego przez Fundację Collegium Civitas z inicjatywy Concilium Civitas, przy współpracy Związku Nauczycielstwa Polskiego, zostaną podane do 15 czerwca 2022 r.

Autorzy stu najwyżej ocenionych prac konkursowych zostaną zaproszeni do współpracy z Ambasadą Concilium Civitas złożoną ze studentów Collegium Civitas i tworzących Młode Concilium laureatów konkursu – grupą utrzymującą stały kontakt z członkami i organizującą bieżące działanie Concilium Civitas.

20 najlepszych prac wskazanych przez jury konkursowe zostanie umieszczonych w Almanachu Młodego Concilium 2022, który ukaże się nakładem Fundacji Collegium Civitas.

Autorzy 10 najlepszych prac wskazanych przez Grand Jury otrzymają nagrody rzeczowe w postaci zwolnienia z czesnego w uczelniach partnerskich lub nagród finansowych ufundowanych przez Fundację Collegium Civitas.

Szczegóły i regulamin konkursu znajdują się na stronie:
http://conciliumcivitas.pl/konkurs-dla-maturzystow-2022/