Premiera książki dr. Michała Lubiny pt. „Niedźwiedź w cieniu smoka. Rosja-Chiny 1991-2014”

okladka_niedzwiedz_smok_1.jpgCollegium Civitas oraz Centrum Studiów Polska-Azja serdecznie zapraszają na
premierę książki dr. Michała Lubiny pt. „Niedźwiedź w cieniu smoka. Rosja-Chiny 1991-2014”,

17 grudnia (środa), godz. 18:00
sala 1222 w Collegium Civitas
(XII piętro w Pałacu Kultury i Nauki)

Zapraszamy na spotkanie na temat książki dotyczącej relacji rosyjsko-chińskich, które odbędzie się w Pałacu Kultury i Nauki (PKiN) ufundowanym przez Józefa Stalina, a nazywanym przez mieszkańców Warszawy popularnie „Pekinem” – w najlepszym miejscu na dyskusję o relacjach między naszym wschodnim sąsiadem a Państwem Środka, jakie można sobie (przynajmniej w Polsce) wyobrazić.

Spotkanie rozpocznie się słowem wprowadzenia od Autora, a w dyskusji o książce udział wezmą również:

Grzegorz Ślubowski – znawca Rosji, w której spędził wiele lat, dziennikarz, publicysta i wydawca sekcji międzynarodowej Polskiego Radia,
prof. Waldemar J. Dziak – wykładowca Collegium Civitas oraz kierownik Zakładu Azji Wschodniej w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.

Spotkanie moderować będzie Radosław Pyffel z Centrum Studiów Polska-Azja (CSPA)

Po zakończeniu dyskusji będzie możliwe nabycie książki z dedykacją autora.

Wsparcie organizacyjne zapewnia Fundacja Collegium Civitas.

Serdecznie zapraszamy!

 


Więcej o książce:

Niedźwiedź w cieniu smoka. Rosja-Chiny 1991-2014 (Kraków, Wydawnictwo Akademicka 2014) Michała Lubiny to pierwsza w języku polskim całościowa monografia opisująca współczesne stosunki rosyjsko-chińskie. Bazując na bogatym materiale źródłowym i osobistej znajomości Rosji i Chin przez autora, praca głosi, że lata 1991-2014 stanowią okres przełomowy dla stosunków na linii Moskwa-Pekin. Po raz pierwszy w historii najnowszej to Chiny stały się partnerem silniejszym, zyskując wieloaspektową przewagę nad Rosją w relacjach wzajemnych, która to przewaga prawdopodobnie będzie się tylko pogłębiać.

„Umiejętności analityczne już w tej chwili sytuują Michała Lubinę w gronie jednego z najlepszych znawców relacji politycznych i gospodarczych nie tylko pomiędzy tymi dwoma państwami, ale też i w znaczącej części północno-wschodniej i środkowej Azji”.

Z recenzji prof. dr hab. Romana Bäckera, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu:

„Tekst stanowi najpotężniejsze i bardzo wyczerpujące opracowanie stosunków rosyjsko-chińskich w okresie ścisłej współczesności (…) to przykład bardzo umiejętnego i fundamentalnego oglądu współczesnego stanu stosunków międzynarodowych na wschód od Unii Europejskiej”

Z recenzji prof. UJ dr hab. Joachima Dieca, dyrektora Instytutu Rosji i Europy Wschodniej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie:

Michał Lubina jest doktorem nauk społecznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, asystentem w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ i analitykiem w Centrum Studiów Polska-Azja w Warszawie. Ukończył rosjoznawstwo UJ oraz studia dalekowschodnie UJ, był również kilkukrotnym stypendystą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (m.in. w latach 2009/2010 w Pekinie) oraz laureatem grantu Narodowego Centrum Nauki. Jest autorem dwóch książek: pierwszej w Polsce historii Birmy: „Birma. Historia państw świata w XX i XXI w.” (wyd. Trio, Warszawa 2014) oraz monografii „Birma: centrum kontra peryferie. Kwestia etniczna we współczesnej Birmie 1948-2013″ (wyd. Kon-Tekst, Kraków 2014).