Droniada 2019

Uniwersalny moduł cargo oraz wdrożenie systemu zarządzania ruchem bezzałogowych statków powietrznych – to efekt prac młodych inżynierów, zaprezentowany w ramach VI edycji konkursu Droniada w Katowicach.

Od 5 do 8 czerwca br. na terenach należących do Aeroklubu Śląskiego zespoły młodych inżynierów zajmujących się dronami, informatyką, mechatroniką i lotnictwem rywalizowały w konkursie głównym i w dodatkowych rywalizacjach. Collegium Civitas reprezentowali prorektor ds. dydaktycznych, dr dr Roland Zarzycki, oraz prorektor ds. studenckich, dr Paweł Maranowski. Za organizację zawodów i komunikację medialną tegorocznej edycji odpowiadali studenci Collegium Civitas z Radia Pałacc.

W tym roku szczególny nacisk położono na stworzenie uniwersalnego modułu cargo, rozpoznawanie pojazdu w ruchu po kolorze karoserii oraz wdrożenie systemu zarządzania ruchem bezzałogowych statków powietrznych PansaUTM (system informatyczny Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej).

I miejsce w konkursie Droniada zdobył zespół Koło Naukowe Awioniki Melavio z Politechniki Warszawskiej, II miejsce zajął zespół WUThrust, również z Politechniki Warszawskiej, zaś III miejsce należy do ekipy Raptors z Politechniki Łódzkiej.

Konkurencja „Auto na radio“, okazała się trudnym wyzwaniem dla zespołów Droniady. Jak piszą organizatorzy: „Samochody terenowe Skillforce Sp. z o.o. pojawiały się znienacka, wciąż tonąc w wysokich trawach. Najszybciej odkrył poszukiwane auto zespół Politechniki Śląskiej AI – METH“. W ich ręce trafiła Nagroda Specjalna przyznana przez Sieć Badawczą Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa.

Nagrodę Specjalną przyznała również Fundacja Instytut Mikromakro za najlepsze demo Bezzałogowego Systemu Latającego. Otrzymał ją zespół Koło Naukowe Awioniki Melavio. Demo systemu obejmowało prezentację założeń, sprawdzian bezpieczeństwa lotu oraz sprawdzian PansaUTM – systemu zarządzania ruchem dronów.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Droniady 2019 na stronie organizatora – fotorelacja.