Festiwal Nauki 2019 w Collegium Civitas

Collegium Civitas jak co roku bierze udział w największym ogólnopolskim święcie nauki. W dniach 23-27.09.2019 zapraszamy na warsztaty, lekcje i spotkania otwarte w ramach Festiwalu Nauki.

 

 O Festiwalu

Festiwal  jest  głosem  naukowców  przekonanych,  że  o współczesnej nauce należy rozmawiać ze społeczeństwem, udostępniać  wiedzę  i  najnowsze  odkrycia,  również po to, by zyskiwać  poparcie  społeczne  dla  dalszego  rozwoju nauki  w  Polsce.

Festiwal Nauki w Warszawie powołany został z inicjatywy środowisk naukowych przez Rektora Uniwersytetu Warszawskiego, Rektora Politechniki Warszawskiej oraz Prezesa Polskiej Akademii Nauk w 1996 roku. Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 1997 roku.

 

Festiwal Nauki w Collegium Civitas

W ramach tegorocznego Festiwalu Nauki w dniach 23-27.09. w Collegium Civitas odbędą się lekcje dla szkół średnich (rejestracja na stronie Festiwalu Nauki) oraz spotkania otwarte, na które zapraszamy wszystkich zainteresowanych danym tematem (bez rejestracji).

Podczas tegorocznych spotkań eksperci Collegium Civitas porozmawiają m.in. o:

  • Coachingowym stylu zarządzania
  • Miejscach pamięci współczesnej Chorwacji i Serbii
  • Sektach destrukcyjnych, nowych ruchach religijnych i współczesnej duchowości
  • Wszystkim, co chcielibyście wiedzieć o coachingu, a nie macie się kogo zapytać

 

Wspólnie zastanowimy się też nad tym:

  • Czy sondaże wyborcze kłamią?
  • Jak tworzyć treści na FB, IG i YT, żeby ludzie je widzieli?
  • Jak się komunikować, aby się nie ranić?

 

 

PROGRAM SPOTKAŃ OTWARTYCH (wszystkie spotkania odbywają się na 12. piętrze Pałacu Kultury i Nauki i zawsze rozpoczynają się o godz. 18.00):

 

 

24.09., godz. 18.00, aula A

Iwona Kubiak, Coachingowy styl zarządzania

Czym styl coachingowy różni się od innych stylów zarządzania? W jaki sposób można go zastosować? Jakie wyzwania stoją przed menedżerem coachem?

Podczas wykładu słuchacze dowiedzą się, jaka zależność zachodzi pomiędzy wprowadzeniem tego stylu zarządzania a poziomem zaangażowania pracowników oraz jak wspierać menadżerów gotowych podjąć wyzwanie związane ze zmianą stylu zarządzania zespołami.

 

 

26.09., godz. 18.00, aula B

Iwona Kubiak, Wszystko, co chcecie wiedzieć o coachingu, a nie ma się kogo zapytać

Czy coaching jest modą? Kim właściwie jest coach i co dobrego może nam zaoferować? Czy warto skorzystać z takiego wsparcia? Co różni coacha od eksperta i kogo potrzebuje obecnie społeczeństwo?

Podczas wykładu słuchacze poznają fakty i mity na temat tej metody polepszania jakości swojego życia, otrzymają odpowiedzi na nurtujące ich pytania, a także dowiedzą się co należy zrobić, żeby zostać coachem.

 

 

27.09., godz. 18.00:

1. Czy sondaże wyborcze kłamią? dr Paweł Maranowski, aula D

Sondaże wyborcze stały się współczesnym miernikiem nastrojów społecznych. Przez część opinii publicznej są one jednak odbierane negatywnie jako nieskuteczny sposób przewidywania przyszłości. Czym różni się sondaż wyborczy od innych badań tego typu? Czym jest sondaż społeczny i czy dzięki niemu można oszacować wynik wyborów? Spróbujemy wspólnie ze słuchaczami odpowiedzieć na te pytania.

2. Sekty destrukcyjne, nowe ruchy religijne, współczesna duchowość – pułapki, zagrożenia, manipulacja, dr Agnieszka Bukowska, aula A

Co to jest sekta destrukcyjna? Czy wiesz, w jaki sposób werbują i uzależniają swoich członków grupy o charakterze parareligijnym, paranaukowym, paramedycznym i parapsychologicznym? O tym, jak nie wpaść w sidła sekt i jak radzić sobie z nieetycznym wpływem osób trzecich opowie w trakcie wykładu socjolog i pedagog, dr Agnieszka Bukowska. Słuchacze zapoznają się z podstawowymi metodami werbunku i sposobami uzależnienia jednostki od lidera oraz od innych współwyznawców.

3. Miejsca pamięci współczesnej Chorwacji i Serbii. Co zostało z dawnej Jugosławii? prof. Tomasz Stryjek, s. 1222

Podczas spotkania zaprezentowane zostaną zdjęcia miejsc pamięci z Chorwacji i Serbii związanych z polityką pamięci tych dwu państw od rozpadu Jugosławii w 1991 r. do dziś. Omawiając slajdy, prowadzący zrekonstruuje podstawowe mity historyczne z czasów średniowiecza i nowożytności oraz II wojny światowej, na których opiera się współczesna tożsamość chorwacka i serbska. Choć w obu krajach odrzucono ideę jugosłowiańską, jednak nie usunięto wszystkich symboli z okresu 1945-1991. Oznacza to, że ulice marszałka Tity, pomniki walk partyzanckich czy symbole czerwonej gwiazdy nadal można spotkać na ulicach miast. W Chorwacji i Serbii nie było ustawy dekomunizacyjnej, co istotnie odróżnia je od Polski, Ukrainy czy państw bałtyckich. Skłania to do refleksji nad odmiennością jugosłowiańskiego komunizmu od komunizmu w państwach europejskich zależnych od ZSRR. Pokaz slajdów stanowi załącznik książki „Balast czy fundament? Serbia i Chorwacja wobec własnej historii od schyłku Jugosławii do współczesności”, która ukaże się z końcem 2019 r.

4. Świat vs. algorytmy, Łukasz Głombicki, aula B

Jak tworzyć treści na FB, IG i YT, żeby ludzie je widzieli?

 

 

28.09., godz. 11.00:

Jak się komunikować, aby się nie ranić? Iwona Kubiak, aula C

Praktyczny warsztat o istocie komunikacji w bliskich, intymnych relacjach. Dlaczego im bardziej nam na kimś zależy, tym trudniej się komunikować? Na co zwrócić uwagę w komunikacji z mężem, żoną czy dzieckiem? Czy się kłócić i jeśli tak, to jak? Co nas rani i jak się przed tym chronić? W trakcie wykładu słuchacze poznają praktyczne wskazówki do zastosowania w bliskich, intymnych relacjach.