Spotkanie: „History and identity: the Warsaw Uprising Remembered.”

Otwarte seminarium naukowe pt. ‚History and Identity: The Warsaw Uprising Remembered’

richie.jpgSpotkanie z Dr Alexandrą Richie, autorką książki „Warszawa 1944. Tragiczne powstanie”.

23.10.2014 godz. 17.00, sala 1222

Zapraszamy do dyskusji i spojrzenia na powstanie w kontekście działań wojennych na arenie międzynarodowej.

Spotkanie w języku angielskim.

O książce:

„Znakomita książka, chyba najlepsza, jaką o Powstaniu czytałem. Autorka imponuje erudycją, wplata powstanie warszawskie w historię powszechną drugiej wojny światowej, sprawnie wykorzystuje źródła, jest doskonale zorientowana w stanie badań i przede wszystkim znakomicie opowiada.” 

Prof. Włodzimierz Borodziej

Jeden z najodważniejszych buntów w historii, który zamienił się w jedną z największych zbrodni.
Powstanie warszawskie – błędna kalkulacja, romantyczny zryw czy bohaterska walka o wolność, której efektem było zrównanie z ziemią stolicy Polski? Dziś pytania i wątpliwości są chyba żywsze niż kiedykolwiek.
Publikacja powstała na podstawie zeznań świadków i uczestników walk. W książce wykorzystano imponującą dokumentację m.in. z prywatnych zbiorów prof. Władysława Bartoszewskiego, a także archiwów brytyjskich i niemieckich. Autorka korzystała w znacznym stopniu z niemieckich zbiorów archiwalnych, co umożliwiło uzyskanie oryginalnego spojrzenia na powstanie.

Alexandra Richie przedstawia historię tych 63 dni z historii Warszawy na podstawie zeznań świadków i uczestników walk. Skrupulatnie zebrane dokumenty i świadectwa oraz przenikliwe refleksje uznanej historyczki pozwalają spojrzeć na powstańczy zryw z nowej perspektywy. Richie ukazuje powstanie w kontekście działań wojennych na arenie międzynarodowej, krytycznie ocenia postawę aliantów i błędy polskiego dowództwa. Nie feruje jednak łatwych sądów, a jej talent pisarski sprawia, że Warszawę 1944 czyta się niczym trzymającą w napięciu powieść.