Debata: „Patriotyzm XXI wieku – narcyzm czy duma narodowa?”

W ramach obchodów 20-lecia Uczelni Collegium Civitas zapraszamy do uczestnictwa w debacie

PATRIOTYZM XXI WIEKU – NARCYZM CZY DUMA NARODOWA?

która odbędzie się 19 września 2017 r. o godz. 18.00 w auli A, XII piętro PKiN.

Spotkanie inspirowane jest ukazaniem się dokumentu Konferencji Episkopatu Polski „Chrześcijański kształt patriotyzmu” oraz badaniami dotyczącymi patriotyzmu w społeczeństwie polskim, przeprowadzonymi wspólnie przez CBOS i Collegium Civitas w czerwcu br.

W debacie przewidziany jest udział: bp Michała Janochy, ks. prof. Piotra Mazurkiewicza (UKSW), prof. Mirosławy Grabowskiej (CBOS), prof. Rafała Pankowskiego (Collegium Civitas, Stowarzyszenie „Nigdy więcej”), gen. Mirosława Różańskiego, prezes Fundacji Bezpieczeństwa i Rozwoju STRATPOINTS.
Prowadzenie: Wojciech Przybylski, prezes fundacji Res Publica.

Fundacja Collegium Civitas wspiera wydarzenie promocyjnie i organizacyjnie.

Przez cały okres dojrzewania demokracji toczył się w Polsce spór o kształt patriotyzmu. Silny ładunek emocjonalny związany z pojęciem patriotyzmu wpływał na klimat gier politycznych oraz kampanii wyborczych. Debaty te odwoływały się do historycznego kontekstu bohaterstwa i zdrady narodowej, chwały i hańby, prawdy i fałszu. W ostatnich latach te emocje uległy nasileniu i wyostrzyły myślenie nas obywateli o własnej historii i przeszłości.

W międzyczasie w różnych środowiskach zajmujących się dziedzictwem narodowym i badaniami nad przeszłością: instytucjach naukowych, akademickich, kulturalnych, muzealnych, państwowych i pozarządowych, powstało wiele opracowań dotyczących bezpośrednio patriotyzmu lub odniesień do niego przy okazji różnego typu studiów nad pamięcią, postawami społecznymi i historią idei.

Jednym ze znaczących stanowisk w tej sprawie jest „Chrześcijański kształt patriotyzmu– dokument Konferencji Episkopatu Polski przygotowany przez Radę ds. Społecznych z 27 kwietnia 2017 roku. Waga tego opracowania polega na tym, że wznosi się ono ponad aktualne spory polityczne i koniunkturalne podejście niektórych środowisk eksponujących ideologiczną tożsamość narodową i patriotyczną.

Uważamy, że w Collegium Civitas, uczelni, która od 20 lat jest miejscem debaty i dyskursu publicznego nad najważniejszymi problemami Polski, Europy i świata, powinniśmy poddać dyskusji myśli i refleksje podjęte w tym dokumencie z udziałem osób, którym w codziennej ich działalności problem patriotyzmu nie jest obcy.

18.00 Powitanie – rektor Collegium Civitas prof. dr hab. Stanisław Mocek
18.10 Wprowadzenie: Wojciech Przybylski, prezes fundacji Res Publica