Festiwal Nauki

Zapraszamy na spotkania w ramach Festiwalu Nauki w Collegium Civitas!

Fundacja Collegium Civitas zapewnia wsparcie organizacyjne i promocyjne wydarzenia.

Będzie pan zadowolony! Jak pisać, żeby się klikało i jak postować, żeby się szerowało

Prowadzący: Łukasz Głombicki
Data: 25 września godzina 17.00
Sala: Aula A, 12 piętro Pałac Kultury i Nauki

Zapraszamy na warsztat, w którym dowiecie się, jak budować społeczność na Facebooku, jak i kiedy publikować treści i jak pisać, żeby „się klikało”.

 

 

Negocjacyjny styl Polaków. Jak behawioralny i mentalny dualizm wpływa na przebieg negocjacji?

Prowadzący: dr Wioletta Małota
Data: 26 września godzina 17.00
Sala: 1254, 12 piętro Pałac Kultury i Nauki

 

Warsztat dotyczący o stylu negocjowania charakterystycznym dla Polaków.

Globalizacja kontaktów handlowych powoduje, iż Polacy również coraz częściej współpracują z partnerami zagranicznymi.

Inteligencja międzykulturowa, na którą składają się 4 elementy:

1/ świadomość siebie – sposobu myślenia i zachowania wynikających z bycia przedstawicielem danego narodu;

2/ świadomość innych – wiedza o typowych zachowaniach i sposobie myślenia osób z innej kultury;

3/ umiejętności komunikowania się z przedstawicielami danej kultury narodowej;

4/ otwartość;

staje się ważną umiejętnością menedżerską i biznesową.

Na warsztacie eksplorowany będzie pierwszy element inteligencji międzykulturowej. Uczestnicy na warsztacie dowiedzą się zarówno jak Polacy oceniają swój styl negocjowania oraz jak inni postrzegają Polaków w tym aspekcie. Dowiedzą się również z czego wynika behawioralny i mentalny dualizm Polaków.

Celem warsztatu jest uzyskanie praktycznej wiedzy o stylu negocjowania Polaków, po to aby móc go odpowiednio modyfikować w zależności od stylu negocjacyjnego partnera wywodzącego się z innej kultury i reprezentującego inny styl negocjacji.

Destrukcyjne sekty i kontrowersyjne grupy kultowe

Prowadzący: dr Agnieszka Bukowska
Data: środa 27 września godzina 17.00

Sala: Aula D, 12 piętro Pałac Kultury i Nauki

Festiwal Nauki w Collegium Civitas – podczas wykładu powiemy o mechanizmach wpływu społecznego i innych narzędziach, za pomocą których destrukcyjne sekty i kontrowersyjne grupy kultowe werbują i uzależniają swoich członków. Przedstawimy również praktyczne umiejętności obrony (relacje bezpośrednie face to face, relacje nawiązywane przez Internet, kontakt poprzez ulotki i inne materiały propagandowe, doświadczenia osób poszkodowanych).

 

 

Active shooter: jak się zachować w sytuacji ataku uzbrojonego napastnika?

Prowadzący: dr Krzysztof Liedel
Data: 27 września godzina 17.00
Sala: Aula A, 12 piętro Pałac Kultury i Nauki

Podczas warsztatów „Active shooter” dowiesz się, jak się zachować w sytuacji ataku uzbrojonego napastnika, nauczysz się stosować algorytm zachowania „uciekaj – ukryj się – walcz” i przekonasz się, że nie jesteśmy bezbronni w razie zagrożenia.

Cool jihad – warsztaty i dyskusja o propagandzie Daesh i instrumentalnym wykorzystaniu religii w islamie

Prowadzący: dr Magdalena El Ghamari
Data: 28 września godzina 17.00

Sala: Aula A, 12 piętro Pałac Kultury i Nauki

Główną tematyką warsztatów oraz naszej dyskusji będzie problemem religijno-kulturowego zwrotu, jaki przejawia się w postaci cool jihadu, który jest jednocześnie propagandą Daesh i instrumentalnym wykorzystaniem religii w islamie.

„Dżihad” stał się sformułowaniem znanym na całym świecie, głównie w kontekście walki z „niewiernymi”. Jest to termin wykorzystywany obecnie przez ruchy islamskie, sympatyzujące z radykalnymi formami religii muzułmańskiej. Dżihad jest interpretowany wspólnie z terroryzmem oraz przemocą. Religijność oraz powrót do korzeni stały się we współczesnych realiach remedium dla ekstremistycznych organizacji. Przedstawiciele organizacji terrorystycznych dostrzegają w nich sposób działania oraz narzędzie, które nauczyli się umiejętnie wykorzystywać, prowadząc ideologiczną propagandę. Powstanie koncepcji cool jihadu idealne wpisało się w ich politykę oraz metody działania. Jihad nierozerwalnie łączy się z ideą świętej wojny, tworzenia wielkiego kalifatu muzułmańskiego, jak i społeczeństwa muzułmańskiego (ummy). Poznamy co oznacza moda, atrakcyjność i nośność tej tematyki oraz wola przystąpienia do tak zwanej świętej wojny, czy też chęć oraz możliwość wyszkolenia się na samozwańczego bojownika Państwa Islamskiego lub też innej organizacji terrorystycznej. Przez mitologizację religii młode pokolenie wierzy, że bierze udział w sprawie, dla której jest w stanie popełnić morderstwo i poświęcić swoje życie. Cool jihad to termin, który oddaje nastroje młodego pokolenia muzułmanów. Dla nich symbolika Państwa Islamskiego stała się modnym zjawiskiem, które z dumą naśladują. Wojna i możliwość udziału w konflikcie między światem Zachodu a islamem jest dla młodych ludzi szansą na zmianę swojego życia oraz przejawem buntu.