Festiwal Nauki

Fundacja Collegium Civitas serdecznie zaprasza na warsztaty i wykłady w ramach Festiwalu Nauki w Collegium Civitas.

KLUB – wykład ogólnodostępny

Temat: Myślenie systemowe na co dzień

Prowadzący: dr Krzysztof Kasianiuk

Data: 25.09.2015 godzina 17.00

Sala:  1222, 12 piętro

Opis: Nasze życie wypełniają osoby, sytuacje, przedmioty i cele. Jednak często trudno jest nam ocenić, co i dlaczego tak naprawdę ma znaczenie i co w związku z tym powinniśmy zrobić w konkretnej sytuacji. Podczas spotkania porozmawiamy o dwóch sposobach myślenia systemowego, które pozwalają z łatwością zrozumieć istotę problemów, przed jakimi każdy z nas na co dzień staje. Znane z inżynierii i nauk ścisłych modele przyłożymy do świata natury, kultury i społeczeństwa, w tym naszego doświadczenia.

 

KLUB MŁODZIEŻOWY – zajęcia dla młodzieży

Temat: Czy możliwe jest społeczeństwo idealne? Czyli o związkach utopii, fantastyki naukowej i socjologii.

Prowadzący: dr Xymena Bukowska

Data: 24.09.2015 godzina 15.30

Sala: 1222, 12 piętro
Rejestracja: Liczba miejsc ograniczona! Zgłoszenia proszę kierować pod adres rekrutacja@civitas.edu.pl

Opis: Celem warsztatu będzie ukazanie związków między utopią – zarówno literacką, jak i paranaukową – a życiem społecznym. W trakcie spotkania zastanawiać będziemy się, czym jest myślenie utopijne i jak przejawia się w naszym codziennym życiu, czemu służy i dokąd prowadzi? Czy możliwe (i czy pożądane) jest społeczeństwo idealne? Czy możliwe (i czy pożądane) jest społeczeństwo, które takiego ideału nie posiada? Materiałami do rozważań i zadań warsztatowych będą fragmenty filmów, książek i obrazów.

 

KLUB – wykład ogólnodostępny

Temat: Rodzina Miłość Małżeństwo Macierzyństwo „Wojny kulturowe” we współczesnej Polsce a polityka

Prowadzący: Prof. Irena Pańków

Data: 22.09.2015 godzina 17.00

Sala: 1222, 12 piętro

Opis: We współczesnej Polsce toczy się głęboki (światopoglądowy i ideologiczny ) spór o rodzinę między obozem liberalno-lewicowym i konserwatywno-kościelnym. Jest on spowodowany przemianami społecznymi i kulturowymi, które obejmują też instytucję rodziny. W sporze tym uczestniczą środowiska naukowe, aktorzy społeczni, media i Kościół. Debata publiczna wokół rodziny jest w gruncie rzeczy debatą polityczną i służy budowaniu zbiorowych tożsamości politycznych.

 

LEKCJE FESTIWALOWE – zajęcia dla szkół podstawowych

Temat: Historia teatru i filmu dla dzieci

Prowadzący: Agnieszka Korytkowska-Mazur

Data: 22.09.2015 godzina 9.00-9.45

Sala: 1222, 12 piętro
Rejestracja: na stronie Festiwalu Nauki

Opis: Praktyczne zajęcia pobudzające wyobraźnię, dzięki której dzieci wchłoną zagadnienia z historii i magii teatru. Podróży przez epoki towarzyszyć będzie podróż przez „trudne” pojęcia (np. budka suflera, inspicjent, rekwizyt). Historia stanie się teraźniejszością, dzieci wcielą się w rozmaite role, stworzą scenariusz, wymyślą kostium, a na koniec zajęć dostaną na drogę zadanie pobudzające wyobraźnię.

 

LEKCJE FESTIWALOWE – zajęcia dla szkół podstawowych

Temat: Emocjałki

Prowadzący: Agnieszka Korytkowska-Mazur

Data: 22.09.2015 godzina 10.30-11.15

Sala: 1222, 12 piętro
Rejestracja: na stronie Festiwalu Nauki

Opis: Praktyczne zajęcia dla dzieci, w czasie których dzieci poznają podstawowe emocje i uczą się je rozróżniać i nazywać. Dzięki określonym ćwiczeniom teatralnym i interaktywnemu ich charakterowi dzieci poznają czym jest psychologia, jak emocje ewoluują, jakie są sposoby radzenia sobie z emocjami. Dzięki współpracy z Grzegorzem Kasdepke dzieci wezmą też udział w pisaniu nowej interaktywnej bajki teatralnej dotyczącej emocji.

 

KLUB MŁODZIEŻOWY – zajęcia dla młodzieży

Temat: Strateg online – zawód który nigdy się nie nudzi

Prowadzący: Wiola Łada-Szewczenko

Data: 21.09.2015 godzina 15:30

Sala: 1222, 12 piętro

Rejestracja: Liczba miejsc ograniczona! Zgłoszenia proszę kierować pod adres rekrutacja@civitas.edu.pl

Opis: W ramach warsztatów poznacie podstawowe pojęcia z zakresu reklamy i marketingu; dowiecie się czym zajmują się agencje reklamowe i mediowe. Jak wyglądają kompetencje Stratega online, co robi ciekawego i dlaczego jest to zawód dla lubiących wyzwania.

 

KLUB – wykład ogólnodostępny

Temat: Być przyzwoitym w XXI wieku. Sesja poświęcona prof. Władysławowi Bartoszewskiemu

Prowadzący: prof. Michał Komar, dr Władysław T. Bartoszewski, prof. Paweł Dobrowolski

Data: 21.09.2015 godzina 18.00
Sala:  Aula A, 12 piętro

Opis: Celem spotkania będzie refleksja nad dorobkiem i przesłaniem prof. Władysława Bartoszewskiego, świadka i uczestnika największych wydarzeń w Europie i świecie w XX i początku XXI wieku. Głównym celem będzie spojrzenie na prof. Bartoszewskiego jako człowieka, świadka historii i dyplomatę  na tle problematyki systemów totalitarnych i autorytarnych, tematyki porozumienia, dialogu, pojednania między narodami i państwami, historycznego i humanistycznego dziedzictwa europejskiej myśli społecznej i politycznej.